Mat och pengar!

Vi slösar väldigt mycket pengar på mat. Det är ofta som vi kastar mat. Känner att vi kan spara in en hel del pengar som vi kan ha roligare för. 
Har idag gjort upp en Excel-lista på vad vi ska handla i matväg denna veckan (där räknas även hygienartiklar o tvättmedel o sånt in) 
Enligt planen så ska det kosta  ca 1025 kr denna månaden.(två vuxna och en 10åring)
Vi satte oss ner o bestämde vad vi skulle ha till middag denna veckan så jag kan veckohandla. 
Bara genom att börja veckohandla sparas det nog in en del pengar. För varje gång jag handlar så slinker det alltid ner något onödigt. 
Ska bli spännande att se om jag lyckas. 
 
Hur gör ni? Veckohandla ni?
Hur mycket pengar använder ni till mat mm i månaden? Har ni några bra tips? 
 
klicka på bilden ⬆
Här brukar jag handla en del billig mat. Där finns inte färsk mat eller kylvaror men allt annat. Billigt är det. Så det sparas in en del pengar. 
 

Kommentera här: